Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle szałwia na żołądek

Zastosowanie szałwii lekarskiej na żołądek

Data publikacji 16 kwietnia 2021

Łacińska nazwa szałwii oznacza „leczyć” i jest ona adekwatna do tej rośliny, bowiem szałwia posiada właściwości lecznicze o szerokim działaniu.

Właściwości szałwii

Roślina ta posiada w swoich liściach duże ilości olejku eterycznego oraz flawonidy i taniny. Oprócz tego szałwia jest bogata w witaminy A, C, B, oraz minerały jak:
– cynk
– potas
– sód
– żelazo
– wapń
– magnez

Uprawa szałwii w ogródku

Szałwia powinna być zasadzona w słonecznym miejscu, ponieważ bardzo lubi ciepło. Najlepiej, aby gleba była wapienna i umiarkowanie wilgotna oraz przed zasadzeniem szałwii należy dodać kompostu do podłoża. Podczas sadzenia należy zostawić około 20 cm odstęp pomiędzy roślinami. Pielęgnacja tej rośliny polega przede wszystkim na regularnym podlewaniu. Oprócz tego szałwię raz do roku należy przycinać i usuwać suche pędy.

Zastosowanie szałwii

Szałwia jest rośliną o szerokim działaniu i można ją stosować w następujących przypadkach:
1. Szałwia na żołądek – jest doskonała w przypadku bólu żołądka, działa przeciwzapalnie, łagodząco oraz rozkurczowo. Napar z szałwii polecany jest na niestrawności oraz wzdęcia.
2. Szałwia na przeziębienie – zawarte w niej olejki posiadają działanie przeciwzapalne, a napar z tej rośliny działa wykrztuśnie i ułatwia oczyszczenie oskrzeli z zalegającej wydzieliny. Oprócz tego doskonale działa w przypadku bólu gardła.
3. Szałwia na trawienie – poprawia pracę całego układu trawiennego, a wypicie herbaty z szałwii po posiłku przyczynia się do lepszej przyswajalności pokarmów i pobudza produkcję soków żółciowych.
4. Szałwia na problemy skórne – również dla skóry szałwia wykazuje cenne właściwości, ponieważ opóźnia proces starzenia się skóry. Oprócz tego doskonale działa na kondycję skóry, a okłady z tej rośliny świetnie sprawdzają się w przypadku trądziku.
5. Szałwia na miesiączkę i menopauzę – w kobiecych dolegliwościach za sprawą garbników krwawienie jest mniej obfite i zmniejszają się dolegliwości bólowe. Natomiast spożywanie szałwii podczas menopauzy łagodzi uderzenia gorąca oraz pomaga w przypadku nocnych potów.

Przeciwwskazania oraz skutki uboczne

Jak każde zioło i szałwia może powodować działania niepożądane, kiedy przesadzimy z jej stosowaniem. Oprócz tego nie powinny jej stosować kobiety w ciąży ani osoby chore na epilepsję. Nagminne picie herbaty lub naparów z szałwii może powodować problemy z układem pokarmowym.

Pamiętajmy, że szałwię możemy kupić w aptece lub sklepach zielarskich, jednak warto mieć ją zasianą w doniczce lub ogródku.

zobacz także:

Redakcja 1000rad.pl

Cześć! Jestem Twoim przewodnikiem po świecie codziennych inspiracji na 1000rad.pl. Moją misją jest pomaganie Tobie w odkrywaniu najlepszych trików i porad, które ułatwią życie i dodadzą blasku codzienności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?