Zapalenie mieszków włosowych – objawy i zwalczanie
Data publikacji 29 lipca 2024
Zapalenie mieszków włosowych to dosyć częsty problem, który występuje u kobiet i mężczyzn. Zazwyczaj ma łagodny przebieg i wycofuje się samoistnie, jednak zawsze warto zachować czujność. Gdy zmiany rozprzestrzenią się na większe partie skórne, umówmy się na wizytę do dermatologa. Jakie objawy daje zapalenie mieszków włosowych? Jak poradzić sobie z tą przypadłością?
Przyczyny zapalenia mieszków włosowych
Kiedy najczęściej występuje zapalenie mieszków włosowych? Ten problem kojarzy nam się głównie z podrażnieniami po goleniu. Przyczyną mogą być bakterie (np. paciorkowiec ropotwórczy) i grzyby z rodzaju Malassezia. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zapalenia mieszków włosowych są:
-
Otyłość i nadwaga
-
Nadmierna potliwość
-
Nieodpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne
-
Gorący i wilgotny klimat
-
Choroby metaboliczne
-
Niezdrowa dieta
-
Zakażenia grzybicze lub wirusowe
-
Uszkodzenie mechaniczne skóry
Co ciekawe, przypadłość dotyczyć może każdego owłosionego obszaru na naszym ciele.
Objawy zapalenia mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych objawia się jako żółtawe krostki, często przebite przez włosy. Dookoła nich widzimy zaczerwienienie, co wskazuje na stan zapalny. Krostki mogą tworzyć skupiska w wielu miejscach, na twarzy, głowie, szyi lub występować pojedynczo. Gdy dochodzi do świądu i zwiększonej bolesności, wtedy mówimy o powstaniu czyraków – trzeba je skonsultować z lekarzem. Nie należy wyciskać zawartości zmian na skórze, gdyż możemy rozprzestrzenić infekcję na kolejne obszary na ciele.
Proces leczenia zapalenia mieszków włosowych
Jak leczone jest zapalenie mieszków włosowych? Przy czyrakach dermatolog wystawia receptę na antybiotyk. Poza tym na rynku znajdziemy preparaty w formie kremów i maści, stosowanych miejscowo zgodnie z zaleceniami specjalisty. Niekiedy zalecane jest wypróbowanie kuracji kortykosteroidami, tak aby złagodzić swędzenie i obrzęki.
W procesie leczenia można postawić na szampony pielęgnujące, zawierające składniki przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Pamiętajmy o tym, że w trudnych przypadkach stosuje się również leczenie doustne ogólnoustrojowe! Bardzo często kobiety skarżą się na otarcia w okolicach intymnych, które prowadzić mogą do zapalenia mieszków włosowych. W tym przypadku zalecana jest depilacja laserowa, jaka stanowi alternatywę do domowych sposobów usuwania owłosienia na ciele.
Jak zniwelować ryzyko wystąpienia zapalenia mieszków włosowych? Podczas golenia trzeba stosować maszynki jednorazowe zgodnie z ich przeznaczeniem i zdezynfekować ostrze przed użyciem. Poza tym zaleca się zrezygnowanie z maszynek elektrycznych do użytku wielorazowego. Aby złagodzić podrażnienia, wybierajmy preparaty do skóry atopowej z emolientami, mocznikiem i kwasem mlekowym, które przywracają skórze naturalne pH. Dbajmy także o codzienną higienę, regularnie wymieniajmy ręczniki i stosujmy przewiewną bieliznę oraz ubrania z oddychających materiałów. Skóra z pewnością nam za to podziękuje!
Artykuł sponsorowany