Pielęgnacja ciała przy bardzo suchej skórze. Jak ograniczyć przykre dolegliwości i poprawić wygląd skóry?
Data publikacji 23 sierpnia 2023Jeżeli towarzyszy Wam uczucie szorstkości, ściągania, czy podrażnienie skóry, to prawdopodobnie brakuje jej wody czy też zaburzone jest funkcjonowanie bariery ochronnej. Dziś podpowiemy jak powinna wyglądać pielęgnacja ciała przy bardzo suchej skórze. W jaki sposób można ograniczyć przykre dolegliwości?
Nawilżanie i natłuszczanie suchej skóry to podstawa
Sucha skóra ciała objawia się pojawiającym się łuszczącym się naskórkiem, uczuciem ściągania czy też pieczenia. Suchość bardzo często najbardziej widoczna jest w zagłębieniach ciała i fałdach skórnych, np. na kolanach, łokciach czy stopach. Kluczowe w pielęgnacji jest branie krótkich, chłodnych pryszniców, a także nawilżanie skóry po każdej kąpieli. Warto sięgnąć po silnie nawilżający krem do ciała. Może być to produkt, który w swoim składzie zawiera aloes, sprawdzają się także enzymy roślinne z arbuza, ananasa, papai czy olejki roślinne, np. z awokado. Bardzo ważnym składnikiem kremów jest także kwas hialuronowy. Warto wiedzieć, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże nawet 1000 cząsteczek wody. Dla uszczelnienia warstwy hydrolipidowej ważne jest, by krem do ciała zawierał także ceramidy. Krem do ciała powinien dobrze się wchłaniać, ale można postawić także na taki, który pozostawia na skórze film ochronny. Jest to bardzo ważne np. gdy ma się skórę skłonną do atopii. Do takiej skóry sprawdzi się krem do ciała zawierający mocznik w odpowiednim stężeniu. Dermatolodzy rekomendują takie powyżej 20%. Gdy skóra jest dojrzała warto szukać w składzie dodatkowo peptydów, które stymulują syntezę kolagenu i elastyny i przeciwdziałają wiotkości skóry.
Dieta przeciw suchej skórze – postaw na superfood i zdrowe produkty
W ramach pielęgnacji ciała warto postawić na superfood zawarte w kremach, ale i w diecie. Koniecznie należy wyeliminować z niej fast food, a także produkty wysokoprzetworzone. Wśród superfood dobrze działających na bardzo suchą skórę można wymienić spirulinę, którą można dodawać choćby do koktajli. Poza algami warto sięgnąć po świeże warzywa i owoce. Dobrze sprawdzają się także naturalne oleje, choćby z czarnuszki, które można dodawać do wielu sałatek i innych potraw. W diecie nie może też zabraknąć tłustych ryb morskich, które są cennym źródłem kwasów Omega-3. Warto pić nie tylko wodę mineralną niegazowaną, ale i wodę z dodatkiem soku z aloesu. Dobrze sprawdzą się też tłoczone soki, które są cennym źródłem witamin A, C i E, które wpływają na silniejszą ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi i wolnymi rodnikami tlenowymi.
Czego unikać, aby nie doprowadzić do przesuszenia skóry?
Można popełnić błędy pielęgnacyjne, które skutkować będą większym przesuszeniem skóry. Na pewno należy unikać kosmetyków, które w swoim składzie zawierają parabeny, SLS, SLES czy alkohol w większym stężeniu. Istotne znaczenie ma dobór odzieży, która nie będzie drażnić skóry i jednocześnie będzie przewiewna. Należy regularnie prać pościel i ubrania w proszkach hipoalergicznych. Ekspozycja na szkodliwe promieniowanie UV to także prosta droga do przesuszenia skóry. Nie można zatem zapominać o stosowaniu kremów z wysokim filtrem UV na całe ciało, a na pewno wszystkie odsłonięte części ciała. Warto przy tym podkreślić, że emulsję, krem czy mgiełkę z filtrem należy aplikować co 2-3 godziny, aby zapewnić optymalną ochronę. Trzeba też zrezygnować z korzystania z solarium oraz sauny czy kąpieli w chlorowanej wodzie.
Materiał zewnętrzny