Czym jest i jak działa teleradiologia?
Data publikacji 5 kwietnia 2024
Badania obrazowe stanowią podstawę w diagnostyce wielu schorzeń. Podstawową przeszkodą w ich przeprowadzeniu jest brak wykwalifikowanego personelu, który szczegółowo opisze wyniki. Z pomocą przychodzi teleradiologia, która może znacząco usprawnić całą procedurę diagnostyczną. Czym dokładnie jest i na jakich zasadach funkcjonuje?
Czym jest teleradiologia?
Teleradiologia to usługa polegająca na zdalnym opisie badań obrazowych – tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Mogą być one wykonane w dowolnym miejscu – przychodni, szpitalu czy ośrodku zdrowia, a następnie są przekazywane w formie zapisu komputerowego do firmy specjalizującej się w teleradiologii. Metoda ta pozwala znacząco ograniczyć czas potrzebny na wykonanie opisu, a tym samym przyspieszyć całą procedurę diagnostyczną. Więcej na jej temat można dowiedzieć się na stronie https://telediag.pl/. Jest to witryna firmy, która świadczy usługi teleradiologiczne dla jednostek z całego kraju.
Usługi z zakresu teleradiologii – dla kogo?
Z usług teleradiologii coraz częściej korzystają zarówno prywatne, jak i publiczne ośrodki zdrowia. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla tych przychodni czy szpitali, w których zatrudnionych jest niewielu lekarzy radiologów albo którym trudno znaleźć jakiegokolwiek specjalistę. W wielu przypadkach pełna diagnostyka bez wykonania badania obrazowego jest niemożliwa, jednak na jego opis trzeba czekać nawet kilka tygodni. Znacząco wpływa to na stan zdrowia pacjenta, który w każdym momencie może się pogorszyć. Teleradiologia to sprawdzony sposób na szybki opis badania. Sama procedura opisywania nie różni się od tej, która odbywa się w ośrodkach zdrowia, w których zatrudnieni są radiolodzy. Lekarz otrzymuje zdjęcia, które następnie ocenia i opisuje. Wszelkie dane przesyłane są zdalnie, dlatego czas oczekiwania na wynik zostaje skrócony do minimum.
Zalety korzystania z teleradiologii
Teleradiologia zyskała popularność w czasach, gdy coraz więcej pacjentów korzysta z porad lekarskich online. Opis badań obrazowych na odległość również nie stanowi żadnego problemu, a wręcz przeciwnie – może rozwiązać wiele problemów, z którymi borykają się szpitale i przychodnie. W wielu miejscach w ogóle nie ma możliwości wykonania badań obrazowych, jednak problemem nie jest brak sprzętu, a lekarza, który opisałby wyniki. Niestety, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, pomimo dużej wartości diagnostycznej, nie są przydatne lekarzowi specjaliście, jeśli nie posiadają stosownego opisu. Sporządzenie go leży w kompetencji radiologa, który może świadczyć usługi zdalnie. Teleradiologia pozwala zoptymalizować koszty działalności podmiotów leczniczych i do minimum skrócić czas oczekiwania na wyniki. Jest to korzystne zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza prowadzącego diagnostykę. Wyniki opisywane są w trybie planowym – jednostka zlecająca otrzymuje je w ciągu 5 dni, podczas gdy wynik opisywany tradycyjną metodą często dostępny jest dopiero po 2 tygodniach. Teleradiologia bazuje na systemach komputerowych, które są zabezpieczone w odpowiedni sposób. Nie trzeba więc obawiać się wycieku danych czy jakichkolwiek awarii, które mogłyby zakłócić pracę. Z tej usługi korzysta już wiele ośrodków medycznych, zwłaszcza z mniejszych miejscowości. Niemniej jednak jest ona stosunkowo nowa na rynku, dlatego w przyszłości prawdopodobnie większość przychodni i szpitali przejdzie na tryb zdalny opisu badań radiologicznych, mając na uwadze wynikające z niego korzyści.
Materiał zewnętrzny