Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Sprawdź objawy POChP

Odczuwasz brak możliwości złapania powietrza? – Sprawdź objawy POChP

Data publikacji 13 maja 2021

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to poważna choroba cywilizacyjna, na którą choruje  już około dwóch milionów Polaków; globalnie choruje na nią natomiast niemal 400 milionów ludzi! Choroba rozwija się w szybkim tempie, co potwierdzają statystyki: na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat POChP znalazła się na czwartym miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów; w latach dziewięćdziesiątych była to natomiast pozycja szósta. Warto jednak zaznaczyć, że POChP jest chorobą, której można zapobiegać i którą można  leczyć. Jeśli zatem szukasz informacji na temat Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest obturacja i przedstawimy najczęstsze objawy POChP.

Czym jest obturacja? – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

Jak sama nazwa wskazuje, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą układu oddechowego o charakterze przewlekłym. Wiele wątpliwości związanych z nazwą choroby wzbudza jednak słowo „obturacja”. Czym zatem jest wskazane zagadnienie? Obturacja to termin medyczny określający zwężenie. W przypadku POChP mowa o zwężeniu dróg oddechowych pacjenta, co wpływa na ograniczenie przepływu powietrza w drogach oddechowych. Obturacja oddziałuje na komfort życia i oddychania, wywołując objawy charakterystyczne dla POChP. Na objawach skupimy się jednak w poniższej części artykułu.

Podstawowe objawy POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc cechuje się kilkoma objawami. Poniżej znajdziesz listę objawów POChP, które mogą świadczyć o obecności choroby.

  • Przewlekły kaszel – Pierwszym objawem charakterystycznym dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest przewlekły kaszel. Jeśli zatem od dłuższego czasu odczuwasz kaszel, występujący o różnych porach dnia, to znak, że w tej sytuacji należy zasięgnąć opinii specjalisty.
  • Przewlekła duszność – Objawy POChP – Kolejnym charakterystycznym dla POChP objawem jest przewlekła duszność, czyli subiektywne uczucie braku powietrza. Co ciekawe – u osób chorujących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc objaw ten nie musi wiązać się z wysiłkiem fizycznym.
  • Odkrztuszanie plwociny – Plwocina jest wydzieliną płucną, która zawiera w sobie między innymi ślinę, resztki pokarmowe oraz komórki złuszczonego nabłonka. Warto wiedzieć, że na późnych etapach choroby na plwocinę może składać się również krew, ropa oraz drobnoustroje chorobotwórcze.
  • Obniżona tolerancja wysiłku – Czyli pogorszenie się kondycji fizycznej to kolejny objaw charakterystyczny dla POChP. Jeśli zatem jesteś osobą, która kiedyś mogła pochwalić się sportowym stylem życia, a dziś odczuwasz zadyszkę po wejściu na trzecie piętro, to może być sygnał, że warto umówić się na wizytę u lekarza.

Mimo że Przewlekła Obturacyjna Choroby Płuc powoduje nieodwracalne zmiany w układzie oddechowym  pacjenta, jest to choroba, której można zapobiegać i którą można leczyć. Odpowiednio dobrana i prawidłowo stosowana terapia może zmniejszyć nasilenie objawów i poprawić jakość życia chorego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/, poruszającym tematykę POChP. Jeśli zatem chcesz poszerzyć swoją wiedzę odnośnie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, koniecznie kliknij we wskazany link.

Objawy POChP a astma – Poznaj cechy charakterystyczne

Zarówno Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jak i astma, obejmują zmiany w obrębie oskrzeli oraz miąższu płuc. Oznacza to, że obie choroby mogą powodować podobne objawy. W praktyce jednak okazuje się, że wskazane choroby znacznie się od siebie różnią. Pierwszą istotną różnicą pomiędzy POChP a astmą jest wiek pacjenta: astma często pojawia się w młodym wieku, zaś Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc daje o sobie znać u osób po czterdziestym roku życia. Dodatkowo podejrzenie astmy najczęściej pojawia się już w trakcie wywiadu lekarskiego. Drugą zasadniczą różnicą pomiędzy wskazanymi chorobami jest wynik spirometrii: u osób chorych na astmę spirometria najczęściej wypada dobrze; w przypadku pacjentów chorych na POChP spirometria często wykazuje nieprawidłowości. Warto również zaznaczyć, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc pojawia się najczęściej u palaczy, zaś astmie towarzyszą liczne choroby alergiczne.

Podsumowanie – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i omówiliśmy pojęcie obturacji. Wskazaliśmy także podstawowe objawy POChP i wykazaliśmy różnice pomiędzy Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc i astmą. Jeśli zatem odczuwasz którykolwiek z powyższych objawów, a dodatkowo palisz papierosy, pracujesz w środowisku pyłowym lub narażasz się na smog, umów się na wizytę u swojego lekarza rodzinnego. POChP jest chorobą nieuleczalną, jednak z powodzeniem można ją leczyć i, dzięki wdrożeniu odpowiedniej terapii, zmniejszać jej objawy, co może pozytywnie wpłynąć na komfort życia pacjenta.

Redakcja 1000rad.pl

Cześć! Jestem Twoim przewodnikiem po świecie codziennych inspiracji na 1000rad.pl. Moją misją jest pomaganie Tobie w odkrywaniu najlepszych trików i porad, które ułatwią życie i dodadzą blasku codzienności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?