Coaching, czyli nowa droga życia zawodowego
Data publikacji 28 stycznia 2021Istnieją zawody, które mimo krótkiego stażu na rynku pracy, cieszą się sporym zainteresowaniem. Taką opinię ma coaching. Warszawa i inne duże miasta szkolą już specjalistów w tym zakresie. Jakie kompetencje ma coach i kto korzysta z jego usług?
Nowa ścieżka życiowa
Zawód coacha ma znacznie dłuższą tradycję w krajach anglosaskich, zwłaszcza w USA. Osoba o tych uprawnieniach kompleksowo zajmowała się sportowcami. Czuwała nad ich kondycją, sprawnością, dostosowywała treningi do aktualnej wydolności organizmu. W Polsce profesja od razu zaczęła być kojarzona biznesowo. Rodzima geneza wynika z tego, że często dopiero jako drugi lub trzeci zawód wybiera się właśnie coaching. Warszawa szkoli osoby o ugruntowanej pozycji zawodowej, które chcą się sprawdzić w czymś innym. Nierzadko są to byli pracownicy korporacji i ludzie zmęczeni intensywnością biznesowego życia. Praca coacha jawi im się jako spokojna, zaplanowana i przewidywalna.
Skuteczny coach z bagażem doświadczeń
Wspomniana wyżej ścieżka kariery to dobry start w coaching. Warszawa daje możliwość poznania nowej profesji, która mocno zahacza o teren biznesowy. Jeśli dla kogoś jest to środowisko znane, znacznie łatwiej zapozna się z nowymi wyzwaniami. Osoby, które są specjalistami w jednej dziedzinie, mogą odczuwać wypalenie zawodowe. Jednocześnie czują się na siłach wesprzeć inne osoby, borykające się z podobnymi problemami. Wiedzą, jak motywować, dążyć do sukcesu, precyzować cele w pracy, ale także życiu osobistym. Paradoksalnie, osoba, która niekoniecznie osiągnęła wielki, zawodowy sukces, może sprawić, aby ktoś inny poprawił swoje wyniki w pracy.
Jak zostać zawodowym coachem?
Coach musi mieć nie tylko wiedzę, ale też predyspozycje do tego zajęcia. W pierwszym przypadku wystarczą studia, jakimi jest coaching. Warszawa daje możliwość nauki zdalnej, którą da się pogodzić z dotychczasową pracą, a nawet życiem rodzinnym. Predyspozycje to zespół cech, które mają innym pomóc w podjęciu właściwej decyzji. Wspólne rozmowy idą nieraz w stronę mentoringu i nauczania, jednak nigdy nie oznaczają, że to coach będzie podejmował decyzje za swojego podopiecznego. Ma być dla niego bodźcem do zmian, poprawek, próbowania czegoś nowego. To taki zewnętrzny głos, który dodaje animuszu, pomaga rozwinąć skrzydła. Bywa, że za tymi zmianami idzie fundamentalne przebudowanie życia zawodowego lub prywatnego.
Zawód nie dla każdego
Czy każdy nadaje się do coachingu? Z pewnością nie. Sama wiedza i odpowiednie narzędzia to za mało, by komuś pomóc. Najczęściej nie wierzą w to młodzi adepci coachingu w Warszawie. Nie doceniają faktu, że klienci coacha bardzo potrzebują nie tylko jego wiedzy, ale także odniesień do doświadczeń życiowych, których nabywa się z wiekiem. Młodziutki coach może co najwyżej cytować swoich mistrzów. Ten z zawodowym bagażem szerzej zrozumie kontekst i dopasuje swoje działanie do indywidualnych potrzeb. Mniej będzie się posługiwał schematami, bo wie, jak często mijają się one z rzeczywistością. Dobry coach usłyszy więcej niż to, co zostało wypowiedziane. Motywuje, doceni, wesprze, co wymaga sporej empatii.
Kto nie powinien się zajmować coachingiem? Na pewno osoba, która nie potrafi budować relacji z drugim człowiekiem. Czasem sam coach potrzebuje fachowej pomocy, choć tego nie dostrzega. Faktem jest, że ten stosunkowo młody zawód ma w sobie ogromny potencjał i doskonałe perspektywy.